Понеділок, 18.06.2018, 22:14
Вітаю Вас Гість | RSS

Украинский литературный сервис

Категорії розділу
Форма входу
Головна » 2012 » Травень » 5 » Поезії про котячі мрії (і не тільки) ...
14:17
Поезії про котячі мрії (і не тільки) ...

Багато хто знає Ганну Осадко як автора елітних поетичних збірок, та поміж-тим вона є відомою для багатьох маленьких читачів поетесою дитячих видань. З-під її пера в Україні вийшло майже 20 книг для найменшої аудиторії. Це і вірші, і загадки, і розмальовки.

Сьогодні Тернопільське видавництво «Богдан» презентує широкому загалу збірку вишуканих поезій для дітей «Котячі мрії». Це чарівлива книжечка, що почасти присвячена темі котів. Адже у ній можна знайти і віршик про котика, що зимового дня мріє про мишку і сонце («Котячі мрії»), і про кицю, що босою гуляє по білому сніжку, бо «валянок немає» («Няв»), і про замурзаного кота, якого дітлахи принесли в дім і «одомашнили», помивши щічки і лапки («Замазура»). Але, крім віршиків про котів, у книжці значне місце відведено й поезіям про інших домашніх улюбленців. Так, кожен читач побачить історію про тремтливе кохання баранця до ромашки («Нещаслива любов») і про зайчикове горе, що отруївся мухомором («Мухоморове горе»), і про кишенькового маленького песика, що «плаче і зітхає», бо буди не має («Кишеньковий песик»), і про великого пса, у котрого «попухли вуха» від дзижчання мухи-цокотухи та дриля діда Василя («Муха-цокотуха»), і про колискову мишки-тата маленким мишенятам («Колискова для мишенят»), що вірогідно снять тітку-кицю (хоча це не достеменно, бо їм цілком може приснитися й шматочок смачненького сальця).

Попри звичайну дитячу ліричність віршики у книжці Ганни Осадко пересипані разючими іскрами гумору чи, радше сказати, іронічності. Особливо яскраво це просліджується у поезії «Особиста корова», в якій розповідається про сон кота, що «наснив собі корову», уявляєте (!) – «о-с-о-б-и-с-т-у», молочну, теплу і барвисту () ! І цю от особисту барвисту корову він кожен раз може власноруч подоїти () – для кота це суще щастя (!). Хоча діти сумніваються в цьому. Адже, на їхню думку, котик аж ніяк не зможе її подоїти.
Ось такий іронічно-добродушний підхід авторки до теми свідчить про те, що вона з повагою ставиться до малих читачів, бо веде з ними розмову на рівних, має їх за дорослих слухачів.
Про діалог із читачем як із рівним свідчить і те, що Ганна Осадко у своїх поезіях для малих читачів часто використовує інтертекстуальні цитати! Наприклад, згадки про Айболитя у вірші «Мухоморове горе», Муху-цокотуху у однойменній поезії. Крім того, у книзі можна помітити яскраве перегукування з мотивами народних колисанок. Як-то, у вірші «Місяць-вівчар», в якому місяць «ходить поміж хмар» та збирає зорі в череду. Це явне посилання поетеси до народних пісень, у яких місяченько часто порівнюється з вівчарем, а зорі – з чередою. Проте Ганна Осадко достатньо високоінтелектуальна авторка, вона не може просто так дійти до примітивного перегукування навіть і з фольклорними мотивами: в останніх двох рядках «Місяця-вівчара» поетеса немов знімає шаблонну «народну» ліричність попередніх рядків, перетворюючи зірок на веселкуватих дівчаток-сміхотух, що підсміюються над місяцем-чередниченком, прийнявши, одначе, його гру. «Мууууу», – сміючись, підгукують зірки місяцеві й «підморгують йому». Ось такий весело-ліричний підхід робить книжку «Котячі мрії» цікавою не тільки для дітей, а й для дорослих.

Крім зазаначених поетичних приваб, книга оформлена надзвичайно яскраво та різнобарвно. Проілюструвала її талановита художниця Світлана Бялас (Радчук). Малюнки цілком відтворюють внутрішній дух віршів, поміщених у виданні. Картинки такі ж лірично-іронічні, добрі, теплі. І що цікаво, зображення інколи йдуть в унісон з текстом, а іноді – ледь дисонують з ним, підкреслюючи витончену глузливість написаного. Як-то, у ілюстрації до віршика «Колискова для мишенят» досить виразно прочитується деталь заводної іграшкової киці, що валяється на підлозі біля ліжечок малих мишеняток, чи відображення у мильних бульбашках відмитого замазури-кота в малюнку до поезії «Замазура».
Взагалі, цікавих, влучних і дотепних деталей в ілюстраціях художниці можна налічити досить багато. Це і корови з крилами у новорічних сновидіннях котика («Особиста корова»), і місяць із сопілкою, котрий збирає зорі у череду («Місяць-вівчар»), і кумедні снігурі у вушанках і шарфиках («Няв») тощо.

Сказане про «Котячі мрії», свідчить про те, що і авторка збірки, і її художниця підійшли до створення книги надзвичайно серйозно та ґрунтовно, не оминаючи при цьому й влучних дотепів (що, як відомо, також вартує великої роботи думки). Вони застосували всі свої здібності, вміння і, головне, талант, щоби принести у дитячий світ струмочок любові, щирості, духовності.

Ганна Осадко

ОСАДКО Ганна Володимирівна - літератор, редактор Тернопільського видавництва «Навчальна книга – Богдан», художниця.
Закінчила філологічний факультет Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка (2000).
Кандидат філологічних наук (2006).
Дисертація: «Знакові образи-символи як стильові чинники поезії та прози символізму (на матеріалі творчості Петра Карманського)» (2006).
Працювала викладачем української мови для іноземних студентів в Тернопільській державній медичній академії ім. Горбачевського (2002).
З 2003 року – літературний редактор видавництва «Навчальна книга – Богдан».
Вірші публікувалися у часописах «Київська Русь» (2008, 2009), «Роман-газета» (2007), «Пектораль» (2007), «Тернопіль» (2007), “Дніпро” (2009), альманасі «Digital Романтизм: ver.2.0» (2007), збірниках «Улюблені вірші про кохання. Чоловічий примірник» (2006), «Червоне і чорне: Сто українських поеток ХХ сторіччя» (2011) тощо.

Авторка поетичних збірок «Та, що перевертає пінгвінів» (2009), "Лаванда & Розмарин. Поетично-кулінарний арт-бук" (2011) [у співавторстві з Олександрою Шевченко],«Знаки приватної пунктуації» (2011).

У доробку поетеси майже 20 книг для дітей, серед них «Дивні звірі» (2008), «Хто живе у морі» (2010) [У співавторстві з В. Пароновою], «Моя принцесса» (2010) «Котячі мрії» (2011), «Пластилінові загадки» (2012) [ілюстрації з пластиліну створила сама авторка] та інші.
Проілюструвала понад 30 художніх книг.

© Риженко Тетяна,2012
Категорія: публіцистика | Переглядів: 724 | Додав: GOR | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Друзі сайту
  • Рукопис